PROGRAM 05 a 06/2025
1. května / 18.30 / s dramaturgickým úvodem
3. června / 18.30
Tragédi
Komická verze antické tragédie v podání současných tragédů.
Jak může vypadat divadlo v době, kdy je důležitější prodat se, než něco skutečně umět? Sarkastický pohled na současný životní styl přináší svižné divadelní dílo inspirované antickými tragédiemi. V režii Šimona Spišáka, známého pro svůj „divadelní punk“, se setkáte s nadsázkou klasického jambického pentametru i ostrou kritikou herecké kariéry a společnosti, kde „penis je penis, žádná metafora“. Inscenace se zároveň zaměřuje na otázky, proč dnes lidé (ne)chodí do divadla a co od něj očekávají. V této moderní adaptaci čerpající z Krále Oidipa, Elektry a Antigony jde o více než jen klasický příběh – jde o svět, kde cynismus a ostrý humor odhalují pravdu o našich prioritách a o samotném smyslu divadla.
hrají: Milada Vyhnálková, František Maňák, Jakub Spišák
režie: Šimon Spišák
4. května / 18.30
9. května / 17.00 / v rámci festivalu Divadelní Flora
BLAHObytí
Tři příběhy o zběsilosti lidského bytí.
Žijeme v době a na místě, kdy a kde nám nic nechybí. Měli bychom být šťastní. Všichni kolem jsou šťastní. Ale co když se do našeho mikrosvěta plného blaha vloudí chybička? Když nemáme s kým být blažení. Když nemáme proč být blažení. Anebo když nám dokonce připadá bytí zbytečné.
hrají: Andrea Uhlík Berecková, Táňa Malíková, Matěj Šumbera
režie: Tomáš Loužný
10. května / 16.00 / v rámci festivalu Divadelní Flora
16. června / 18.30
Návrat do Remeše (přes Olomouc)
Třídní konflikt + queer identity = kopa laskavé švandy
Přijměte pozvání na (inscenovanou, sorry) besedu s megastar evropské intelektuální scény, sociologem Didierem Eribonem! Jaké je vyrůstat v dělnické třídě (sorry) v regionálním městečku, navíc když je člověk gay (not sorry)? A co má hernajs třídní původ do činění s láskou? Tyto a mnohé další úvahy na téma současné nedůvěry v intelektuální a politické elity, nárůstu pravicového extremismu a úloze dělnické (i střední, sorry) třídy v tom všem se prolínají s osobně laděnými vzpomínkami na dospívání v Remeši – a také Olomouci! COŽE, Olomouci?!?! To představení snad bude rozjetá veselohra s melacholickými prvky?! Bien sur, mon pauvre ami… A možná… přijde i sociálně vyloučený.
hrají: Jan Lepšík, Jiří Svoboda
předloha: Didier Eribon
režie: Adam Svozil
29. května / 18.30
Studio SEN – Bal@da
Historky radikálů jako jsi ty.
Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností.
Autorská inscenace inspirovaná příběhem prvního českého teroristy, důchodce s motorovou pilou a strachem z hord. Baladická mozaika o hněvu, obraně vepřových řízečků a hezkých českých písniček. Z mé strany je plot vyšší než z tvé, ale čekám, až mi naroste. Osobní i s nadhledem vyprávěné příběhy utržených ran, které nás vždycky nakonec donutí vzít to do svých rukou. Pomsta is my way of life a ty sem vůbec nechoď!
hrají: členové Studia SEN Dana Kubišová, Drahomíra Králíčková, Ivana Kytlicová, Jana Hale Přichystalová, Jarmila Czabeová, Jitka Luštická, Marcela Příhodová, Marta Cvoligová, Soňa Lánská, Zdeněk Rajtr
režie: Tomáš Soldán
31. května / 18.30 / po představení následuje FemiPokec
Pravidla úklidu
Autorská inscenace o práci v domácnostech, práci na černo, péči a rodičovství na dálku vycházející z dokumentárních rozhovorů s ženami pracujícími v těch nejmizerněji placených profesích.
„Úklid je práce, která je vidět, až když jí nikdo nedělá.“ (Pierrette Hondagneu-Sotelo)
Tři mluvčí. Tekuté charaktery žen vypráví o nepsaných pravidlech péče, která po staletí tvoří gender. Superhrdinky úklidu, Eurydiky čekající v říši stínů, zatímco se budoucnost loaduje, zero waste mámy, co si kupují emoci a kvalitní čas na své děti. Češky jsou pendlerky, zatímco Ukrajinky jsou migrantky. Něco se čistí vodou, něco na sucho, něco denně a něco se prostě vyčistit nedá. Společnost, stejně jako úklid, má svá pravidla. A pak přijde válka. A prach znovu usedá na čisté tiché předměty. A ten prach se v prachy obrací a v noci mluví o tom, že poslední vrstva Země se dokonale obejde bez lidí.
Po představení Pravidla úklidu následuje FemiPokec v Café na cucky s hostkou Anastasiyou Gorelovou a s lektorkou Veronikou Lipman. Tématem bude Rodina, válka a emigrace.
hrají: Martina Jindrová, Agáta Kryštůfková, Táňa Malíková
režie: Lucie Ferenzová
5. června / 18.30
Budoucí lokální hvězda Hochman hraje bývalou globální hvězdu Thunberg
Humorné divadlo z dob klimatického rozvratu.
Taky nevíte, jak jednat tváří v tvář klimatickému rozvratu? Režisér Michal Hába přináší svou charakteristickou dávku provokativního a politicky odvážného divadla, které vás zvedne ze židle. Mark Kristián Hochman, nominovaný za tento výkon na Cenu Thálie, je hyperaktivní loutkou v rukou režiséra, atakující diváky spalujícím humorem a planetou Zemí. „Když budeme přemýšlet nad zánikem světa, tak očekáváme, že ani žádný zánik nepřijde,“ zazní v inscenaci, kde ekopolitika vystupuje jako jediné východisko. Toto představení, plné popkulturních odkazů, vás může naštvat, pobavit, nebo přimět přemýšlet o budoucnosti světa úplně jinak. Připravte se na one man show, kde hustou atmosféru nevytváří jen skleníkové plyny, ale i Hochmanovy kouřostroje.
hraje: Mark Kristián Hochman
režie: Michal Hába
6. června / 18.30
Úvod do současné trapnosti
Instruktáž k radostnému přežívání na trhu práce.
Praktický průvodce srandou, kterou zažije člověk v pozdním kapitalismu od kolébky do hrobu. Takovej jakože …sociologickej makropohled ¯\_(ツ)_/¯ nebo něco jako… divadelní adaptace stejnojmenné knihy Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala, která vznikla na základě oceňovaného blogu Prigl.cz? Prostě – skutečné krásy je ve světě třísměnných provozů pramálo, a tak nám ji musí někdo vyrobit!
hraje: Radka Caldová, Mark Kristián Hochman, Tomáš Žilinský
režie: Adam Svozil & Kristýna Jankovcová
9. června / 18.30
10. června / 18.30 / DERNIÉRA
Studio SEN – Vichřice v domě č. 11
Krvavá cesta za svobodou. Součástí představení je dramaturgický úvod.
Autorská inscenace vychází z reálných příběhů pěti českých seniorek, které se pokusily najít cestu ke svobodě skrz vraždu. Nikdy není pozdě na to od základu změnit svůj život. Za jak dlouhou dobu je možné spálit devadesátikilového manžela na popel?
hrají: členové Studia SEN
režie: Petr Erbes a Boris Jedinák
12. června / 18.30
MASARYK(OVÁ)
One woman show Milady Vyhnálkové zkoumající životní příběh první dámy Československa.
„Je možné, že ženy nemají výstižné myšlenky?“ Inscenace ve stylu lecture performance zkoumá odkaz Charlotte Garrigue Masaryk, ženy, která stála po boku T. G. Masaryka a bojovala za ženská práva. Dokumentární prvky v podobě rozhovoru herečky Milady Vyhnálkové s Charlotte Kotik, pravnučkou Charlotte Garrigue Masaryk, a autentické videomateriály pořízené v New Yorku, rodišti Charlotte, přináší jedinečný pohled na silnou ženskou osobnost. Girl power se zde pojí s tématy feminismu a boje za ženské volební právo. „Ženské nářky nás neosvobodí,“ zazní v inscenaci, která staví na myšlence, že ne konkurence, ale láska by měla vládnout světu. Připomeňte si osud hrdinky, která změnila naši zemi.
hraje: Milada Vyhnálková
režie: Silvia Vollmann
17. června / 18.30
Tanec dervišů
Veronika Lazorčáková v monodramatu o tenké hranici moci a bezmoci.
“Máte čisté ruce?” Tíživé otázky a autentické příběhy přináší monodrama v podání držitelky Thálie Veroniky Lazorčákové. Na pódiu sama, ve strhujícím devadesátiminutovém sólu, ztvárňuje hned dva příběhy – Evy, ženy, která čelí sociálnímu vyloučení a znevýhodnění, kde i na svobodě žije jako ve vězení. A Dušana, adiktologa, který za pěstování léčebného konopí skončil ve skutečném vězení. Inscenace čerpá z reálných výpovědí a odhaluje surovou pravdu o lidech zapomenutých systémem. Intenzivní atmosféra, tísnivý pocit a nekompromisní sdělení o ceně vlastní svobody – to vše zanechá hluboký dopad. „Tanec dervišů“ není tanečním představením, ale metaforou pro to, jak se člověk může točit v kruhu bez východiska. Připravte se na zážitek, který zasáhne a přinese katarzi. „Žádná jistota neexistuje, ale rodina ti může dát iluzi, že jo.“
hraje: Veronika Lazorčáková
režie: Barbara Herz
20. června / 18.00 / open air ve Smetanových sadech
22. června / 18.00 / open air ve Smetanových sadech
Cirk La Putyka: SPLASH
SPLASH vás přenese do světa zapomenutého bazénu, kde se čtyři starší gentlemani vydávají na cestu za objevováním radosti a svobody.
Unavení každodenní rutinou ztratili schopnost vnímat malé zázraky kolem sebe i v sobě. Ale na tomto místě, které připomíná spíše moderní oázu než ztracenou relikvii, objeví něco nečekaného – Pramen mládí, ukrytý v tajemném sprchovém koutě, jenž má moc vrátit čas a o který pečuje výjimečná žena.
Představení se zabývá vztahem mezi tělem a duchem mládí. Skákání na teeterboardu znamená zábavu a svobodu, které kdysi byly samozřejmostí. Voda a akrobacie jsou klíčem k návratu do časů, kdy bylo každé dobrodružství příležitostí k radosti. Co všechno se může stát, když začneme znovu věřit v kouzlo a energii, které v nás stále dřímají?
SPLASH není jen o hledání fyzické mladosti, ale také o znovuobjevení dětské radosti a síly okamžiku. Akrobacie, humor, hudba a nezapomenutelné obrazy vás provedou světem plným překvapení, zábavy a osvěžení.
disciplíny: teeterboard • banquine • pozemní akrobacie • tanec
koncept a režie:
Charlie Wheeller
obsazení:
Jana Smolíková
Lenka Nahodilová
Charlie Wheeller
Adam Joura/Jiří Kohout
Jakub Slovák
Jiří Weissmann
Dan Komarov
Andrii Lohynov
Tomáš Hrubý
Uvádíme v rámci programu přehlídky Cirkuzkus 2025 ve Smetanových sadech v Olomouci. Vhodné od 6 let.
23. června / 20.00 / open air ve Smetanových sadech
Losers Cirque Company: The Losers
Vedle výher přináší život také prohry. Člověk se stává lůzrem – třeba i na poli lásky.
Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent – akrobatické duo DaeMen – oslovili další performery z řad tanečníků a akrobatů a pod produkcí jejich vlastní umělecké agentury United Arts, vznikl divadelně-akrobatický projekt The Losers, ke kterému přizvali uznávanou choreografickou persónu Jarka Cemerka.
Novocirkusové představení The Losers chce být současnou reflexí faktu, že v dnešním zrychleném tempu společnosti mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého soukromého i partnerského života. Chce si klást otázku, kde se nalézají naše hranice, kdo je naším vzorem, láskou a partnerem.
Kromě výher přináší život také prohry. Člověk se stává lůzrem, a to třeba i na poli lásky. Vpřed se ubírá cestou krkolomnou, trnitou, a záblesky radosti dávají naději, že třeba někdy dospěje k cíli a zvítězí.
účinkující:
Kristýna Stránská / Zuzana Havrlantová
Jana Telcová
Petr Dvořák / Adam Rameš
Petr Dlugoš, Lukáš Borik, Polanský, Marek Petrášek
Ondřej Havlík – En.dru
scénář, režie a choreografie:
Jarek Cemerek
akrobatické sestavy:
Petr Horníček
kostýmy:
Lucie Červíková
hudba:
Ondřej Havlík – En.dru
Uvádíme v rámci programu přehlídky Cirkuzkus 2025 ve Smetanových sadech v Olomouci. Vhodné od 6 let.
Zdeněk Vévoda
pro Taneční magazín