Poslední premiérou sezóny 2021/22 bude ve Studiu Hrdinů monodrama Pavlíny Štorkové s titulem Manželka publikovaného básníka
Autorskou inscenaci režiséra Jana Horáka prvně uvedeme ve čtvrtek 19. května 2022
Autorský projekt uměleckého ředitele Studia Hrdinů a režiséra Jana Horáka vychází ze života a díla americké básnířky a prozaičky Sylvie Plath a je poslední částí volné trilogie věnované umělcům dvacátého století. První část tvořila inscenace Církev inspirovaná životem a dílem Luise Ferdinanda Célina, která byla vůbec první inscenací Studia Hrdinů. Druhou částí trilogie je inscenace Zlatý řez inspirovaná japonským spisovatelem Jukio Mišimou, která je ještě stále na repertoáru této scény.
Z nevelkého díla Sylvie Plath je zřetelně patrná potřeba vyslovit svůj osud ve světě, který ji obklopoval. A to především mimořádnou básnickou sbírkou Ariel, ale i v próze nevelkým románem Pod skleněným zvonem. Plath nabízí světu intimní zpověď ženy, která se rozhodla, že je/bude umělcem. Toto rozhodnutí má mimo jiné svou naivně trucovitou podobu, která obnažuje skutečnost, že skuteční umělci se málokdy jako umělci rodí. Ve své poslední tvůrčí fázi je pak jasně patrný tragicky vyhrocený konflikt mimořádně zranitelné mladé ženy s podmínkami, v nichž se ocitla, z nichž psala, a na které se pro svou hypersenzitivní povahu nebyla s to adaptovat.
Inscenace není životopisnou poctou autorce, je snahou o vytvoření autonomního světa člověka na okraji reality a snu, který hledá své místo na tomto světě a v rámci této snahy vyvolá démony, se kterými nezvládne bojovat. V osudu Sylvie Plath je mnoho aktuálních rozměrů, které představení akcentuje jako je snaha o naplnění profesního i osobního života, touha po tvůrčí výjimečnosti atd. Text inscenace vznikl volně především podle textů Sylvie Plath.
Sylvia Plath byla americká spisovatelka, autorka románů a krátkých povídek, básnířka a esejistka. Nejznámější je jako autorka básnické sbírky Ariel, ale také pro své poloautobiografické dílo Pod skleněným zvonem. Byla provdaná za anglického básníka a autora literatury pro děti Teda Hughese, s nímž měla dvě děti. Svůj život ukončila ve 31 letech sebevraždou.
Manželka publikovaného básníka
autor a režie: Jan Horák
scéna: Lucie Sedláková
kostýmy: Madla Horáková Zelenková
hudba: Natálie Pleváková, Dominik Gajarský, Václav Hruška, Petr Zábrodský
světelný design: Václav Hruška
pohybová spolupráce: Jan Bárta
asistentka režie: Kristýna Tesařová
asistentka scénografie: Kateřina Kejmarová
hrají: Pavlína Štorková
premiéra: 19. května 2022
reprízy: 20. května, 2. a 20. června 2022
Magistrát hlavního města podpořil činnost Studia Hrdinů v roce 2022 částkou 6.500.000 Kč.
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury.
Madla Horáková Zelenková
pro Taneční magazín