Dream Factory Ostrava

12. ročník divadelního festivalu vstupuje do druhého dějství

Ostravská divadelní továrna na sny letos již podruhé rozjíždí své výrobní linky, aby moravskoslezskou metropoli zaplavila tím nejlepším divadlem, které může být u nás i na Slovensku k vidění. Snít je přeci potřeba v každé době, proto nás v pořádání festivalu nemohla zastavit ani pandemie, která především živé kultuře zasadila tvrdou ránu. Letošní 12. ročník tak probíhá v poněkud netradičním formátu, kdy byl festival rozdělen do dvou dějství. I. dějství se uskutečnilo záhy po povolení kulturních akcí po více jak půlročním zákazu 18. – 20. června v open-air verzi. Kulturně deprivovaným divákům představilo tři večerní a dvě rodinná odpolední představení v různých lokacích areálu za Domem kultury města Ostravy, kteří program I. dějství ocenili hojnou účastí a velice povzbuzující atmosférou.

II.dějství se více blíží klasickému formátu festivalu Dream Factory Ostrava a nabídne v termínu od 22. do 26. září výběr těch nejlepších inscenací jak v ostravských divadelních sálech, tak v nedivadelních prostorech Hotelu Palace.

„Hlavní divadelní základnu letošní ročník našel v Domě kultury města Ostravy, který se stal spolupořadatelem festivalu a v jehož divadelním sále diváky čeká celkem 5 představení. Ve středu 22. září zde festival slavnostně zahájíme představením pražského Činoherního klubu, který přijede s britskou tragikomedií v režii Ondřeje Sokola K.Š.E.F.T. V hlavních rolích rodičů, kteří se svému lehce mentálně retardovanému synovi rozhodnou k pětadvacetinám věnovat návštěvu prostitutky, se představí nový umělecký šéf Činoherního klubu Martin Finger a místní rodačka, kterou si řada diváků může pamatovat z inscenací Divadla Petra Bezruče či Komorní scény Aréna, Lucie Žáčková”, zve diváky ředitel a hlavní dramaturg festivalu Tomáš Suchánek.

„Samozřejmě nebudou chybět další pravidelní hosté našeho festivalu jako např. brněnské Divadlo Husa na provázku, které přiveze autorský stand-up kabaret o česko-romském soužití nazvaný Gadžové jdou do nebe v režii Jiřího Havelky. Mezi další festivalové stálice se řadí i pražské Divadlo Na zábradlí, které představí další z autorských inscenací režiséra Jana Mikuláška, tentokrát vycházející z obsáhlého díla mimořádného švédského filmového a divadelního režiséra, spisovatele a dramatika Ingmara Bergmana”, dodává dramaturgyně festivalu Sylvie Vůjtková.

Severskou krutost v sobotu vystřídá ta česká v podání souboru pražského Divadla pod Palmovkou v jejich grotesce o Bezrukém Frantíkovi. Hru inspirovanou skutečnými událostmi napsali Tomáš Dianiška a Igor Orozovič, z čehož je zřejmé, že se diváci krutě pobaví a možná i dojmou, zejména díky představiteli titulní role Jakubu Albrechtovi. Ten za svůj herecký výkon v roli Frantíka obdržel Cenu divadelní kritiky 2019. Program v DKMO uzavře zahraniční host, Slovenské komorné divadlo Martin, s jejich spektakulární hudební biografií slovenského Toma Jonese Karola Duchoňa nazvanou Zem pamätá, která byla v řadě slovenských divadelních anket spektakulárně oceněna, mimo jiné i díky režii Jiřího Havelky.

Mimo divadelní sál Domu kultury města Ostravy se diváci podívají i do Divadla Petra Bezruče, kde loňskou protivirovou edici festivalu (a současně i provoz divadel na více jak půl roku) uzavřel Divadelní spolek JEDL. Autorská trojice Nebeský–Trmíková–Prachař v Manželské historii představí nekonvenční milostný, ale i divadelní trojúhelník v podání Davida Prachaře, Lucie Trmíkové a Anny Fialové. Doufejme, že hra inspirovaná životem dramatika Augusta Strindberga bude mít tentokrát dopad pouze na diváky, a nikoliv již na divadelní provoz.

Slavnostní zakončení 12. ročníku festivalu Dream Factory Ostrava se odehraje v Divadle Antonína Dvořáka a postarají se o něj Městská divadla pražská. Ve slavné americké klasice Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího dostali od uměleckého ředitele MDP a režiséra inscenace Michala Dočekala příležitost skutečné herecké legendy, v hlavních rolích se tak lze těšit na Miroslava Donutila a Zuzanu Kronerovou. Po boku svého otce se navíc představí i Martin Donutil, který společně s Viktorem Dvořákem ztvární syny ústřední dvojice.

Hlavní program se krom zmíněných kamenných divadel bude samozřejmě věnovat i nezávislé scéně, která bude mít svou základnu v prostorách bývalého Hotelu Palace. Tento opuštěný prostor budou svými inscenacemi rozžívat A studio Rubín, Divadlo X10 či Prešovské národné divadlo. Právě zde se také odehraje poslední představení a epilog celého festivalu, kterým bude dramatizace světoznámého románu Michela Houelbecqa Serotonin. Pro ústřední roli cynika umírajícího smutkem si režisérka Natália Deáková do své inscenace v produkci MeetFactory vybrala herce, který se během svého působení v Ostravě významně zapsal do pamětí i srdcí místních diváků. Jsme tak velice rádi, že právě Jan Hájek převzal záštitu nad letošním netradičním 12. ročníkem festivalu.

Součástí II. dějství bude samozřejmě i Ostravská sekce, která zejména mimoostravským festivalovým divákům představí nejnovější inscenace místních divadel, a nebude chybět ani doprovodný program v podobě tematické debaty, besed po představení, koncertů a víkendových pohádek.

Festival je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje. Děkujeme za podporu Nadaci ČEZ a Ostravským vodárnám a kanalizacím a.s.

Předprodej vstupenek na II. dějství bude zahájen v pondělí 16. srpna v
15 hodin.
Vstupenky na všechna představení bude možné zakoupit jak online, tak v
předprodeji Domu kultury města Ostravy, resp. v předprodeji v Divadle
Jiřího Myrona v případě slavnostního zakončení.
Veškeré další informace najdete na webových stránkách www.dfov.cz.

Lucie Sembolová
pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..