Antonín Novotný není pouze jmenovcem prezidenta, za kterého vzkvétala „socialistická“ filmová tvorba i divadlo, nýbrž i legendárního herce! Jeden z hrdinů filmů pro pamětníky nechyběl v žádném z tehdejších hitů stříbrného plátna: „Škola základ života“, „Ulice zpívá“, „Slávko, nedej se“, „Katakomby“, „Tři vejce do skla“, „Ta naše jedenáctka“ a mnoho a mnoho dalších. Antonín Novotný ve filmech nejen hrál, ale i zpíval. Narodil se roku 1913 v jihočeském Táboře a zemřel v dubnu 2005 v bavorském Rodhenthalu.
Antonín Novotný, za kterým jsme šli na letenský festival, se však narodil roku 1951. A je bývalým řecko-římským zápasníkem. Má za sebou studia na „Ježkárně“ u Ivana Vyskočila. Také praxi v loutkovém divadélku MINOR, další delší angažmá v pantomimické skupině Ladislava Fialky, anebo také studia v Polsku, u Jerzy Grotowského. Ve svých (převážně loutkových) divadelních projektech se věnuje širokému žánrovému rozpětí. Zaujal i inscenací „K čemu je vlastně bílý psí trus?“.
Antonín Novotný se svým divadélkem na letošní LETNÍ LETNÉ přispěl do programu „dětského stanu“ hned dvěma tituly – „Kvak a Žbluňk“ a „O princezně, která se nebála“.
TANEČNÍ MAGAZÍN navštívil tu druhou pohádku. Jednalo se o svižné autorské dílko, provázané písničkami. Kromě hlavního protagonisty, jmenovce prezidenta, v něm (tak trochu, v programech i propagačních textech, utajeně) vystupovala i (zřejmě) Jana Ptáčková. Alespoň tak ji najatí detektivové TANEČNÍHO MAGAZÍNU identifikovali na základě společných znaků v internetových příspěvcích.
Velkým kladem pětačtyřicetiminutového představení byla výtvarná stránka. Výpravného draka se dokonce i menší děti bály. Ale tak to má být. I další loutky měly potřebný výtvarný švih i zároveň nadhled. Jim kontrastovaly reálnější kulisy.
Trochu mne překvapilo, že si do absolutně černého prostoru jeviště jmenovec prezidenta vzal kompletně černé oblečení??? Možná inspirace černým divadlem? Ale zde tedy nebyla příliš na místě… Trochu dost se ztrácel!
Ve vlastním scénáři zbylo i několik vtipů výrazně (anebo pouze?) pro rodiče a doprovod. Jinak se ani nedá kvalifikovat princeznina replika: „… kdo se mi to hrabe ve věži?“ Anebo závěrečné konstatování, že starého krále s královnou poslali do královského sanatoria důchodců.
Ale nebudu zas příliš kritizovat, když jde o prezidentského jmenovce. A hlavně – bývalého zápasníka!
Na LETNÍ LETNÉ se již odehrálo a ještě odehraje celkem na sedm desítek dětských představení, v podání více než dvou stovek herců. Pro děti zde je i hravá zóna KOMERČNÍ BANKY, letní festivalová škola, víkend „Letňáček plus“… Nezapomněl na ně ani populární zdravotní klaun… A navíc, na děcka čekaly další atrakce a workshopy i dílničky pro ty úplně nejmenší. A ty nejmenší, pokud šli jejich rodiče na „dospělácké“ večerní představení, pohlídala tradiční „noční hlídka“. Prostě, LETNÍ LETNÁ je hodně pro děti! Ale nejen pro ně.
Foto: LETNÍ LETNÁ
Michal Stein
TANEČNÍ MAGAZÍN