Bubnování na nádraží Bubny, film, divadlo i výstavy

Koncertní provedení filmu Obchod na korze  zahájí  novou kulturní éru existence nádraží Praha-Bubny!

Koncertní provedení prvního československého oscarového filmu Obchod na korze v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zahájí 7. září novou éru existence nádraží Praha-Bubny. Místo spojené s válečnými deportacemi, které se stalo součástí jednoho z největších brownfieldů v metropoli, bude totiž v září roku 2018 předáno do dlouho očekávané přestavby. Její významnou součástí bude Památník ticha, unikátní projekt sloužící oživení historické paměti. Akce otevřené veřejnosti tu však pokračují a během podzimu nabídnou řadu kulturních lahůdek. Ty letošní jsou ve znamení rozloučení s původní podobou železniční stanice a zahájení její proměny.

Nádraží, odkud putovaly za druhé světové války transporty s občany židovského původu, do ghett a do koncentračních táborů, se konečně dočká nové podoby,“ říká Pavel Štingl, známý filmový dokumentarista z obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha, která za výstavbou Památníku ticha stojí. Podle něj se nádraží promění v živé místo paměti, jež bude připomínat minulé události v metaforách dneška. „Letošní rok je zlomový hlavně proto, že do procesu revitalizace železniční stanice vstupuje Magistrát hlavního města Prahy s již schválenou investiční podporou. Konečně se tedy povede zahájit reálnou přestavbu nádraží budovy na památník.  Naplánována je na dva roky od započetí stavby, do níž se má nyní pustit hlavní město Praha,“ uvádí Pavel Štingl, jež o proměnu zanedbané budovy v důstojný, a i pro další generace přitažlivý monument usiluje už od roku 2013.  „Financování ze zdrojů hlavního města Prahy je chvályhodné;, ale také závazné pro toto i nastupující politické vedení města,“ zdůrazňuje.

Koncert, divadlo, film i bubnování  

Kulturní akce ale zvou návštěvníky na bubenské nádraží už teď.  Podzimní program nabídne hned několik pozoruhodných divadelních představení, která pokračují v linii podobenství velkých příběhů dvacátého století.  Už 12. září a 13. září se v nádražní hale představí Ucho, inscenace Divadla na Vinohradech vytvořená na motivy scénáře filmu režiséra Karla Kachyni. V režii Patrika Šimona účinkují Daniel Bambas, Antonie Talacková a Jiří Maryško.

 V úterý 18. září je na programu Sudí, hra, jíž Památník ticha otevírá veřejnou diskusi o projevech xenofobie a neonacismu na fotbalových stadionech. V komediálním monologu nejen o fotbale vystoupí Ladislav Hampl. Představení uvádí Divadlo Verze a zrežíroval jej Thomas Zieliński, původní text Thomase Brussiga přeložil Tomáš Kafka.

Ve čtvrtek 20. září bude Praze-Bubnech uveden celovečerní dokument Mrtvý národ (2017) uznávaného rumunského režiséra Radu Judeho. Ten za svůj nejnovější film Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři (2018) získal letos hlavní cenu v soutěži MFF Karlovy Vary. Také ve snímku Mrtvý národ se režisér věnoval bolavému tématu holokaustu. Inspiraci našel ve sbírce fotografií ze 30. a 40. let minulého století, zachycujících život malého rumunského městečka. Ty doprovodil sugestivními výňatky z deníku židovského lékaře.

 Soubor Body Voice Band v režii Jaroslavy Šiktancové představí 5. října hru Vojna. Volnou adaptaci inscenace E. F. Buriana režírovala Jaroslava Šiktancová, choreografii k ní vytvořil Martin Pacek.Podzimní nabídka vyvrcholí už tradičně 14. října veřejným happeningem „Bubnování pro Bubny“, který už čtvrtým rokem připomene výročí prvního židovského transportu vypraveného z Prahy.

 Čištění stop a jizev

Na jaro 2019 pak připravuje Památník ticha výstavu Fotbal ve století faulůVeřejná debata k jejímu poselství – k extrémistickým projevům na fotbalových stadionech a neonacismu, projevujícím se v rétorice tvrdého jádra fanoušků – tu však začne už letos.

Podle Pavla Štingla byly všechny akce vybrány tak, aby souvisely s historickou pamětí a umělecky zrcadlily různé doby a jejich příběhy. „Praha potřebuje místo, kde se dají řešit stigmata minulosti moderním způsobem. Jde o to, aby čištění těchto stop a jizev probíhalo aktivním veřejným kulturním dialogem či výraznou uměleckou metaforou,“dodává.

Tomu odpovídá i architektonické pojetí revitalizace objektu od Studia ARN pod vedením Jiřího Krejčíka, které vzešlo z loňské soutěže architektů.  „Všechny projektové studie se povedlo dovést do stádia nezbytného pro brzké čerpání investice,“ uzavírá Pavel Štingl.

Vstup na většinu plánovaných akcí bude za symbolickou cenu, vzhledem k počtu míst však pořadatelé doporučují rezervaci předem přes stránku www.bubny.org

Jeden z dřívějších happeningů na nádraží Bubny

Program podzimní kulturní sezóny na nádraží Praha-Bubny

Obchod na korze

Pátek 7. září od 19.30 hodin, nádraží Bubny

Koncertní provedení slavného, nedávno digitálně zrestaurovaného snímku, bude poctou tvůrcům snímku, který v roce 1966 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Hudbu Zdeňka Lišky živě přednese symfonický orchestr FOK.
Partnery koncertu jsou Národní filmový archiv, Česká filmová a televizní akademie.
Záštitu poskytla primátorka Prahy paní Adriana Krnáčová, radní pro kulturu Jan Wolf, ambasadoři Izraele a Spolkové republiky Německo.

Vstupenky lze získat přes www.goout.net

 Ida Kaminská a Jozef Króner v oscarovém filmu „Obchod na korze“

Ucho

Středa 12. září a čtvrtek 13. září, vždy od 19 hodin, nádraží Bubny

Adaptace hry Divadla na Vinohradech Ucho na motivy scénáře kultovního filmu režiséra Karla Kachyni. Hrají Daniel Bambas, Antonie Talacková, Jiří Maryško, režie Šimon DominikVstupenku lze získat za symbolickou cenu přes www.goout.net

 Sudí

Úterý 18. září od 19 hodin, nádraží Bubny

Divadelní představení, jímž Památník ticha otevírá svou veřejnou diskusi o xenofobii a neonacismu na fotbalových stadionech. V komediálním monologu nejen o fotbale vystoupí Ladislav Hampl. Adaptaci pro Divadlo Verze režíruje Thomas Zieliński, původní text Thomase Brussiga přeložil Tomáš Kafka. Vstupenku lze získat za symbolickou cenu přes www.goout.net

Herec Ladislav Hampl sice nikoli v dresu rozhodčího, nýbrž fotbalisty

Řeka, která teče pozpátku

Středa 19. září, od 10.30 představení pro školy, od 17.30 představení pro veřejnost, nádraží Bubny

Divadelní adaptace pohádky Jeana Claude Morevata v podání studentů pražského Gymnázia Přírodní škola je určena hlavně pro školní skupiny a rodiny.
Režie a dramatizace se ujal František Tichý, ředitel školy. 
Vstup dobrovolný. Rezervace míst přes www.bubny.org

 Mrtvý národ (Tara Moartá)

Čtvrtek 20. září od 19.30 projekce filmu, nádraží Bubny

Zvláštní uvedení celovečerního dokumentu uznávaného rumunského režiséra Radu Judeho, vítěze letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce se koná ve spolupráci s projektem Open House Praha a platformou KineDok. Filmové představení s následnou diskusí zahájí prezentace projektu revitalizace nádraží Bubny pro Památník ticha. Vstup zdarma, rezervace míst přes www.bubny.org

 Vojna

Pátek 5. října, od 19 hodin, nádraží Bubny

Volná adaptace klasické inscenace E. F. Buriana Vojna v podání souboru Body Voice Band. Režie Jaroslava Šiktancová, choreografie Martin Pacek. Vstup volný, rezervace míst přes Vstupenku lze získat za symbolickou cenu přes www.goout.net

 Bubnování pro Bubny

Úterý 16. října, od 17 hodin, nádraží Bubny

Veřejný happening připomene 16. říjen jako den, kdy z bubenského nádraží odjížděl první transport. Místo paměti se opět rozezvučí rytmem bubnů a bubínků narušujících ticho mlčící většiny. Akce je už tradičně namířená proti pasivitě a morální slepotě v nesprávných chvílích. Vstup volný, bubny lze přinést vlastní nebo si je vypůjčit na místě.

 Foto: Památník ticha

Magdalena Bičíková

 pro TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..