Pražský Palác YMCA znovu v odboji. Naštěstí jen ve filmu
Konspirační schůzky, tisk ilegálních časopisů a letáků, pomoc lidem v hledáčku gestapa i obsazení budovy oddíly SS. To vše zažil v době druhé světové války pražský Palác YMCA v ulici Na Poříčí 12. Hned po nacistické okupaci v březnu 1939 se sídlo této významné mládežnické organizace stalo jedním z center protinacistického odboje. Ten tu našel zázemí až do května roku 1942. Zásluhu na tom měl i Jaroslav Valenta, statečný sekretář YMCA, aktivní člen odboje a také nadšený propagátor basketbalu a dalších „amerických sportů“.
Příběh tohoto muže teď znovu ožívá ve filmu Zlatý podraz režiséra Radima Špačka. Filmaři v něm připomenou nejen Valentovo hrdinství, ale využijí i unikátní ymkařské prostory, které se zachovaly takřka nedotčené až do dnešních dnů: vedle fotogenické fasády Paláce a jeho jedinečné tělocvičny s klopenou běžeckou dráhou se tak ve filmu objeví také malebný Masarykův tábor v Soběšíně, kde se pod vlajkou YMCA dodnes pořádají populární letní tábory. Natáčení dramatického obsazení Paláce je naplánováno na 1. května, do Soběšína se štáb přesune od 7. do 11. května.
JUDr. Jaroslav Valenta (1911-1942) se v odboji podílel na ilegálním rádiovém spojení s exilovou vládou v Londýně. Jako sekretář YMCA pomohl zachránit také legendárního Jana Smudka, nejhledanější osobu v tehdejším Protektorátu, jejíž napínavý osud inspiroval scenáristy slavného filmu Casablanca. Svůj vlastní život však Valenta obětoval. Po atentátu na Heydricha ho gestapo odhalilo, zatklo a krutě mučilo. Přesto při výsleších nepromluvil. Sám sebe zranil tak, aby nebyl schopný vypovídat, takže nacistům nezbývalo, než ho v říjnu roku 1942 v Mauthausenu popravit. Bylo mu teprve jednatřicet let.
Hrdina do dnešních dnů
„Film Zlatý podraz ukazuje, jaký vliv měla Valentova odvaha i celá jeho osobnost na jeho svěřence. A také, že kluci z YMCA a pozdější basketbaloví mistři z roku 1946, na něj nikdy nezapomněli,“ říká jeden z autorů scénáře Jiří Závozda. A další spoluscenárista, Jakub Bažant, k domu dodává: „U hlavních hrdinů jsme ve filmu změnili jména. U Jaroslava Valenty jsme jeho celé jméno ve filmu zachovali. Z piety, ale také z obdivu k jednomu z nejvýznamnějších odbojářů.“ Ve filmu ho hraje Stanislav Majer, o jehož obsazení rozhodlo mimo jiné pr&aacu te;vě jeho mužné charisma. Herec teď studuje historické prameny a kvůli roli shodil i svůj typický plnovous.
„Je skvělé, že film Jaroslava Valentu opět připomene, protože je dodnes vzorem pro všechny ymkaře. Byl to zdatný organizátor, nadšený sportovec i statečný muž, věřící ve vyšší, nadosobní ideál, pro který žil a neváhal pro něj také zemřít,“ říká Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA. Vést mladé lidi prostřednictvím pozitivního osobního příkladu je ostatně přesně to, oč v YMCA, největší a nejstarší mládežnické organizaci na světě, vždycky šlo. „Spojení rozvoje těl a, duše a ducha mládeže symbolizuje také znak YMCA v podobě červeného rovnostranného trojúhelníku,“ uvádí Petra Otřísalová.
Vůlí k vítězství
Film Zlatý podraz zachycuje také napínavé finále basketbalového mistrovství světa v roce 1946 ve Švýcarsku. Podceňované Československo v něm porazilo favority z Itálie. Hráči v něm tehdy bojovali i za Jaroslava Valentu, který se jejich úspěchu nedožil. Před zápasem přísahali na malou dřevěnou krabičku převázanou trikolórou: ukrývala se v ní hlína z pankrácké věznice, kde byl jejich kamarád vězněn.
Palác na dobré adrese
Palác YMCA, který 1. máje promění ve filmovou lokaci, je šestipatrová, památkově chráněná budova z roku 1928. Palác postavený ve stylu moderního klasicismu podle návrhu architekta Eduarda Hniličky sloužil původně jako ubytovna pro mladé muže a stále si zachovává svoje architektonické přednosti. Veřejnosti tu slouží tělocvična s unikátní běžeckou dráhou s klopenými zatáčkami, kde trénovaly i slavné gymnastky Věra Čáslavská a Eva Bosáková. V provozu je také výtah typu páternoster a funguje tu například i mateřská školka rodinného typu. V suterénu je Sportcentrum s bazénem, saunou a posilovnou, v přízemí se nachází kavárna a také stylová restaurace s jedinečnými vysouvacími okny. Na zdejší dobré adrese v centru Prahy si dnes rády pronajímají kanceláře různé firmy a organizace a intenzívně se zde využívají také čtyři přednáškové sály. A své sídlo tu po svém znovuobnovení v roce 1990 opět našla organizace YMCA, věnující se dětem a mladým lidem.
Památku Jaroslava Valenty spolu s jeho dalšími kolegy z YMCA, kteří za svou činnost zaplatili během druhé světové války životem, tu dodnes připomíná pamětní deska umístěná v přízemí Paláce.
Magdalena Bičíková, Jana Bryndová
Taneční magazín