SAMOROSTI 2016 – Překroč svůj stín!
Experimentální prostor NoD 29. 7. 2016 – 6. 9. 2016
Vernisáž: 26. 7. 2016, 19:00
Experimentální prostor NoD připravuje již čtvrtý ročník soutěžní přehlídky nezávislého výtvarného umění Samorosti 2016, který v prostředí přední umělecké galerie představí tvorbu nezávislých a amatérských umělců ve vzájemné konfrontaci. Heslem letošních Samorostů je slogan „Překroč svůj stín!“.
Vyvrcholením letošních Samorostů 2016 bude tradiční předání Ceny odborné poroty, Ceny Objev NoD a nově i Ceny Samorostů, kterou obdrží nejzajímavější tvůrce dle hlasování samotných zúčastněných autorů. Odměnou pro vítěze bude společná výstava v Experimentálním prostoru NoD v Praze. Vernisáž výstavy se uskuteční 26. července v 19:00. Experimentální prostor NoD v létě uspořádá již čtvrtý ročník výstavy nezávislých a amatérských umělců Samorosti 2016, která oproti předchozím ročníkům prezentuje nově již kurátorský výběr z děl přihlášených autorů. Smyslem výstavního cyklu Samorosti netkví jen v umělecké konfrontaci, ale význam Samorostů je vnímám i v setkávání napříč společenským spektrem tvůrců. Soutěžní přehlídku, která v loňském roce oslovila více než 230 účastníků a na 2500 návštěvníků, letos uvedla v průběhu května a června samostatná výstava loňských vítězů Samorostů 2015 v Café NoD a Video NoD s názvem Lady Lu, Ivan van Chrasten, Alexei Goubarev: Sedm smrtelných ctností.
Tři vybraní autoři pracovali rok s autory projektu na realizaci své „první“ a vysněné výstavy v klasické galerijní instituci. Podobná trojice talentovaných tvůrců by měla vzejít i z připravovaných Samorostů 2016. Vítězové obdrží nejen možnost realizace vlastní výstavy v prostorách NoD, ale nově i věcné ceny (umělecké potřeby od společnosti Nielsen ČR) a celosemestrální umělecký kurz ve Výtvarném ateliéru malování a kreslení. Krédem letošních Samorostů 2016 je heslo „Překroč svůj stín!“, kterým iniciátoři projektu nesledují pouze částečnou proměnu formátu akce ze zcela otevřené přehlídky směrem k přehlídce kurátorované, ale slogan má plnit i funkci motivační. Každý přihlášený autor musí zaslat portfolio pěti děl, ze kterých doporučovací komise vybere jedno dílo, které bude v prostorách NoD vystaveno. „Hledali jsme cestu jak zvýšit kvalitu již zavedeného projektu Samorosti a jak více zviditelnit zajímavé talenty a potenciální umělce, kteří se prozatím profesionálně neprezentují. V současném procesu výběru děl jsme určili odbornou komisi, která se podílí na koncepci celkové podoby výstavy. Hlavní ideou letošní inovace výstavy Samorostů je motivace opravdových „samorostlých“ výtvarných talentů a zvyšování kvalit jejich díla,“ ř&i acute;ká k současnému posunu projektu umělecký šéf Experimentálního prostoru NoD Adam Halaš. Projekt Samorosti tak opět sdružuje pod jednou střechou známé pražské galerie, která standardně hostí špičky současného českého vizuálního umění, výběr z děl výtvarníků a tvůrců z řad široké veřejnosti, kteří stojí vně standardní institucionalizovaný umělecký provoz, ale kteří již prokazují určité elementární výtvarné kvality a schopnosti. Přesto, že se mohou přihlásit tvůrci jakéhokoliv věku, vzdělání, národnosti a orientace či náboženského vyznání, snaží se nový ročník vybírat a filtrovat to nejlepš&iacut e; z děl přihlášených autorů. „Snažíme se tak nejenom dostát ideji NoD [No Dimension] – prostoru bez hranic a zpřístupnit účast na přehlídce co nejvíce tvůrcům, ale nově klademe důraz na vyšší kvalitu díla jednotlivých autorů. Proto nový ročník Samorostů je již „kurátorovanou“ přehlídkou, jejíž autory vybírá výtvarná komise Experimentálního prostoru NoD.“ dodává kurátor galerie Jiří Machalický.
„Jak historie ukázala, největším úspěchem přehlídky je nejen obrovský zájem lidí, výstava přilákala víc jak tisíce návštěvníků, ale především hledání průniků v tvorbě a zařazování tvorby „samorostlých“ tvůrců do širšího kontextu,“ vysvětluje kurátorka výstavy Veronika Zajačiková. Umělecké srovnání, které vytváří pro autory jakési „konkurenční prostředí“ a které může být motorem „překračování vlastního stínu“, zprostředkovává srpnový přednáškový cyklus Ke kořenům. V rámci série veřejných setkán& iacute; budou autoři prostřednictvím multimediálních prezentací představovat své tvůrčí principy a pohledy nejen na svou výtvarnou tvorbu. Cyklus tak přináší vzájemnou tvůrčí konfrontaci jednotlivých umělců a jejich publika. „Prezentace Ke kořenům jsou hojně navštěvovány jak vystavujícími umělci, tak i širokou veřejností. Věříme, že mají smysl i pro samotné autory, především vzhledem k jejich uměleckému vývoji. Někteří autoři, kteří se Samorostů účastní pravidelně od prvního ročníku, se díky veřejné konfrontaci své tvorby nyní řadí již oficiálně mezi adepty či studenty vysokých uměleckých škol.
Pokrok směrem ke kvalitě zpracování a výrazu v jejich tvorbě je zjevný“, dodává Veronika Zajačiková. Prezentace Ke kořenům proběhnou každé úterý v prostorách Video NoD ve dnech 9. 8., 16. 8., 23. 8. a 30. 8. od 19:00. V rámci výstavy budou letos uděleny ceny ve třech kategoriích – Ceny odborné poroty, Ceny Objev NoD a nově i Ceny Samorostů, kterou obdrží nejzajímavější tvůrce dle hlasování samotných zúčastněných autorů. V odborné porotě zasednou opět osobnosti z výtvarného i divadelního prostředí. V letošní porotě zasedne galeristka a ředitelka Výtvarných kurzů malování a kreslení Nina Mainerová, galeristka Nadia Rovderová, dvojici dam doplní oblíbený herec David Prachař, který je známou postavou divadelní scény NoD. Odměnou pro vítěze bude společná výstava v Experimentálním prostoru NoD v Praze. Slavnostní vyhlášení proběhne 6. 9. 2016 v prostorách Teatro NoD.
Vernisáž výstavy se odehraje v celém Experimentálním prostoru NoD, 26. 7. od 19:00. Večer bude doprovázet bohatý kulturní program. Experimentální prostor NoD je místem pro setkávání tvůrců a různých uměleckých druhů, ale i místem pro překračování hranic nejen mezi výtvarným uměním, ale také divadlem, hudbou a dalšími experimenty. Je významným centrem na poli pražské kulturní scény.
Taneční magazín