Závěrečné červnové pondělí nepatřilo v Praze pouze místo u televizních obrazovek příznivcům fotbalového evropského šampionátu ve Francii. Milovníci Španělska si museli ujasnit priority. Buď podporovat pasívně španělský fotbalový tým v boji s italskými reprezentanty o postup do čtvrtfinále, anebo navštívit v pražském divadle Ponec večer FLAMENCO DE COLORES IX. Dlužno podotknout, že ti, kteří dali přednost flamencu, určitě neprohloupili!
Jana Drdácká (nositelka slavného atletického jména) z pražské taneční školy Element již tradičně představila frekventanty, absolventy i lektory této školy v pestrém a dramaturgicky vyváženém programu, který se skládal ze dvou částí.
V úvodní části mohli diváci sledovat kolektivní vystoupení začátečnických, mírně pokročilých, středně pokročilých i pokročilých kurzů. Na programu byly postupně tance: Zambra, Farruca, Guajira s vějíři, Caracoles s vějíři, Tangos de Málaga, Caňa s mantónem. Vystoupení umocnily kostýmy i působivý styling tanečnic. Scéna byla vcelku strohá, bez horizontu, pracovala pouze s nasvícením. Závěrečnou tečku první části programu obstarali lektoři Jana Drdácká a Eduard Zubák v tanci Soleá. Jana Drdácká byla i velmi nevtíravou a dostatečně erudovanou moderátorkou celého večera. Moderátorka si pro div&aac ute;ky připravila i nápaditý interaktivní test, kterým je nenásilně přiblížila kořenům a tradicím flamenca. První část večera byla doprovázena pouze reprodukovanou hudbou.
Detailněji se musím vrátit ke kostýmům. Na obdobných akcích tanečních kursů zpravidla vídáme narychlo spíchnuté šaty „jako ve stylu“ anebo kostýmy typu „co dům dal“. Z celého pondělního vystoupení taneční školy Element bylo patrné, že zde neponechávají pranic náhodě. Jejich kostýmy nebyly přehnaně zdobné či pouze stavěné na divadelní efekt. Jejich hlavní devízou byly vhodně zvolené barvy, jež zvýrazňoval velmi kvalitně používaný světelný park. Šlo o kostýmy praktické, umožňující pravidelnější nošení, ale vhodně volenými dekory správně evokovaly španělský styl.
Druhou část programu již doprovázela kytara Jana Pospíšila a Morenita de Triany a zpěv Petry Dokládalové a rovněž španělského kytaristy Morenita de Triany.
Po přestávce byla na pořadu čísla: Tientos a Mariana,Zambra a Tangos de Granáda, Seguiriyas s vějířem (a kastaněty), Tangos de Triana, Soleá por Bulerias, Fandangos de Huelva, Abandolao. A závěrečnou tečku vytvořilo Sevillanas v podání trojice lektorů Jany Drdácké, Lucie Bevelaqua a Eduarda Zubáka.