18. května ožila pražská Lucerna klapotem stepařských bot. Od brzkého rána tu bylo živo. V dopoledních hodinách proběhlo několik předkol, soutěžila sóla, dua a malé skupiny.
Ve 14 hodin byla zahájena vlastní soutěž, opravdu bylo na co se dívat!
Slavnostní nástup
Stepující stonožka
Vendelíne, zdržuješ!
TS Andrea – Produkce
„The boys“
„The Beatles“
Umpa Lumpa
Právě začíná probíhat vyhlašování vítězů první části a my jsme se zeptali předsedkyně poroty paní Miluše Petrové:
1. Zaznamenala jste tady letos nějaký nový nebo mimořádný talent?
„Talentů je zde celá řada. Nemohu říci, že by dnes někdo vyloženě upoutal mou pozornost, ale to jen proto, že stepovou scénu průběžně sleduji a většinu soutěžících tedy znám.
Řadu z nich také hodnotím jako porotce na mezinárodních soutěžích.
Ve stepu jsme jednou ze světových velmocí. Z mezinárodních mistrovských soutěží pravidelně přivážíme spoustu medailí, můžeme se pochlubit několika mistry světa i Evropy. Troufám si říci, že Česká Republika je takovou líhní tanečních talentů.“
2. Jak se Vám hodnotí výkony tanečníků? Je to pro Vás jako předsedkyni poroty lehké nebo těžké? Máte daná nějaká jasná kritéria a svůj způsob, ze kterého neustoupíte, nebo občas váháte a nemůžete se rozhodnout?
„Pokud porotce usedne do poroty, měl by dané disciplíně rozumět. V CDO tomu slouží propracovaný systém vzdělávání porotců. I ve stepu vidíte různé styly a různé školy výuky technik a porotce se někdy musí rozhodnout, čemu dá přednost, zda například čisté technice, která třeba není až tak náročná, nebo technice složitější, která ale není čistě provedena. Pro mě je důležitý celkový dojem, ale těch kritérií je samozřejmě víc.
Jako porotce mám možnost hodnotit třemi známkami, tzn. že hodnotím techniku, kompozici a image, každou známku od 1 do 10. Součet těchto tří známek mi dá celkový počet bodů a podle nich určím pořadí. Kdo dosáhne nejvíce bodů, je první. Pochopitelně se někdy stane i to, že mi vyjde stejný součet bodů u více soutěžících. Já ale musím určit pořadí, takže se pak rozhoduji podle něčeho, co je v choreografii navíc, kouzelné něco, co vám pomůže se rozhodnout.
Jelikož se tanec nedá změřit metrem nebo stopkami, vždy v jeho hodnocení bude jistá dávka subjektivity.“
3. Hodnotíte také kostým?
„Samozřejmě ano. Kostým je součástí známky za celkovou image tanečníka, která je, jak jsem již říkala, jedním z kritérií hodnocení. Patří sem celková úprava tanečníka, jak se tanečník tváří, jak svůj výkon prodá, s jakou jistotou se pohybuje na pódiu atd.“
4. Je těžší hodnotit step nebo latino show, nebo show dance? Je v tom nějaký rozdíl pro porotu?
„Z mého pohledu je to stejné, protože se zabývám všemi disciplínami. Ale jak jsem již řekla, aby bylo hodnocení profesionální, je důležité, aby v porotách zasedali specialisté, kteří někdy určitý druh tance sami dělali a rozuměli tedy technice. Např. porotce hiphoper určitě dokáže v disciplíně show dance posoudit kompozici, image a show, ale mohl by mít problémy s ohodnocením techniky (show dance je postaveno na technikách modern, jazz nebo baletu), protože se těmito technikami nezabývá.
Disciplíny, které nají v názvu SHOW mají navíc ještě jednu známku. Mimo techniky, kompozice a image je to právě známka za show. Tzn. jak bylo vystoupení zajímavé, zábavné.“
4. Máte tu dnes svého favorita?
„Já bych nerada předbíhala, právě probíhá vyhlášení vítězů první části.
Samozřejmě zde svého favorita nebo favority mám, ale … prozradit je, by ode mě nebylo fér.“
Půjdeme se tedy podívat, jak to dopadlo …
Děkuji Vám za rozhovor
Eva Smolíková, Taneční magazín
R+P Brno, Růžový panter
Zeptali jsme se soutěžících taneční školy R+P Brno:
Dobrý večer, jak se cítíte? Jste v kondičce?
„Samozřejmě natrénováno máme, ale nervozita – ta je pochopitelně pořád. A řekl bych, že je zdravá.“
Četník ze St. Tropez
Obrovský aplaus zahřměl Lucernou po choreografii „Četník ze St. Tropez“
Zeptali jsme se vedoucího soutěže p. Potůčka
1. Jak hodnotíte organizaci dnešní soutěže?
Organizace je tradičně od Tanečního studia Andrea a je skvělá. Soutěži se tady věnuje celý klub, všichni rodiče, všichni pomocníci, i ti, kteří se nekvalifikovali do formací. Musím říct jen samou chválu.
2. Jak hodnotíte výkony tanečníků? Jsou lepší než loni nebo horší?
Já myslím, že jsou srovnatelné s loňským rokem. I když v těch formacích tady bylo několik velice pěkných výkonů, ať už v kategorii děti, dospělí, ale zejména v kategorii senioři.
3. Věříte, že porota rozhodne dobře?
Určitě. I kvůli tomu, aby byly výsledky objektivní, je porota složená z mezinárodních porotců.
Kolem 21.30 hod proběhlo vyhlášení vítězů.
Jak vše dopadlo?
Taneční studio Andrea získalo 14 zlatých, 4 stříbrné a 3 bronzové medaile a stalo se tak jednoznačně nejlepší taneční stepařskou školou na tomto Mistrovství.