Již mnohokrát jsem slyšela z úst žen, které začaly tančit orientální tanec, stejnou větu: “Já jsem začala tančit a tento tanec mě úplně nadchnul, jako nikdy žádný jiný. Cítím se sama sebou.“ Toto mne nutí k zamyšlení…
Co je ono kouzlo orientálního tance, které si už podmanilo tolik žen? Není to jen móda, není to ani kvůli mužům. Původně totiž ženy v harému tančily tento tanec pro své potěšení v dlouhých chvílích a nikoliv proto, aby sváděly muže. Tak co je to tedy?
Krouživými pohyby se totiž nenásilnou formou dostáváme hlouběji do svého nitra, tedy samy k sobě. Poznáváme samy sebe, své emoce i to, kým vlastně doopravdy jsme. Čili protančíme se k hluboké moudrosti své ženské podstaty. Ženy touží projevit svou celistvost a nezávislost a tančí. Dávají tím také najevo, že se cítí naplněné, silné, oslavují krásu a lásku, s níž ochranitelsky pečují o své děti.
Své myšlenky a pocity vyjadřují pohybem. Vyzkoušet si rozdílné projevy ženskosti a v tanci prožívat rozličné ženské role, to má přímo terapeutickou hodnotu. Ženy si tancem dokonce mohou odhalit vlastnosti až božské, které v sobě ukrývají. Tanec dovoluje odhodit zábrany a pozapomenout na každodenní povinnosti. Pohybem v rytmu bubnů se podvolujeme okamžiku a otevíráme se hlubokému prožitku. Z takového prožitku načerpáme moc a sílu, protože nám odhaluje hluboko zasuté pravdy a moudrost, již ukrývá naše duše.Toto obnovení spojení s vlastním duchovním nitrem dodává mimořádnou energii a pocit síly. Při tanci ženy rozproudí a uvolňují energii a sílu z hloubi svého nitra. Budeme-li žít naplno a stejně opravdově se věnovat tanci, dojdeme k novému poznání vlastního nitra a k pocitu naplnění.
Zřejmě toto je tedy odpověď na otázku, co nás ženy tak přitahuje k břišnímu tanci, o kterém se říká, že je spjat se zemí. (Např. při baletu tanečníci spíše budí dojem, že plují vzduchem).
Možná stojí za to, začít tančit už dnes, co říkáte, milé ženy?