Le Palais Art Hotel Prague prezentuje poprvé v České republice španělského umělce Emilia Fornielese (nar. 1975, Terrassa, Barcelona) a jeho nejnovější sérii „Black Serie/B-Side“. Umělec, který je známý ve Španělsku i v Evropě jako malíř, sochař, video umělec, ovládající mnoho dalších uměleckých disciplin, je držitelem mnoha ocenění, pořádá privátní a veřejné výstavy, zúčastňuje se nejrůznějších mezinárodních veletrhů umění, jako např. renomovaného ARCO Madrid 2013, KÖLNER LISTE CONTEMPORARY ART FAIR 2015, FORMAT X.
V rodném Španělsku se Emilio Fornieles proslavil svým uměleckým ztvárněním portrétů. Nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1998 José Saramago (+2010) o něm v prologu k jedné z jeho sérií portrétů mimo jiné napsal: „Emilio Fornieles je umělec, který hledá a nalézá neobjevené cesty, nečekané barvy a tvary, jež snad někdy evokují expresionismus – avšak jen proto, že počáteční realismus formy dokázal moudře překonat omezení, jež mu byla vlastní. Již nyní je Emilio velký a uznávaný umělec a bude ještě větší.” Za tuto sérii „Pintores con letra Grande“ získal Emilio v roce 2007 ocenění.
Dnes tuto myšlenku sdílí i španělský král Filip VI. a jeho portrét je poprvé veřejně vystaven v Praze, v hotelu Le Palais.
Emilio Fornieles při zahájení své vernisáže také představil „action painting“ – tvorbu portrétu před publikem během 60 minut, na vlastní námět speciálně určený pro Prahu, za doprovodu tanečnice flamenca Virginie Delgado a flamencového kytaristy Morenita de Triany.
Na vernisáži výstavy byl přítomen nejen umělec, ale i řada významných hostů z oblasti diplomacie, byznysu, umění a společenského života.
Zeptali jsme se…
Emilio Fornieles
Proč jste si pro svou výstavu zvolil Českou republiku?
„Přišla zajímavá nabídka představit se tady. Navíc zde mám mnoho milých přátel, o to více mě to potěšilo.“
Jaký záměr má vaše aktuální tvorba?
„Láska! Black Serie.“
Při příležitosti zahájení vernisáže jste vytvořil portrét Franze Kafky. Proč právě jeho?
„Tento rok uplynulo již 100 let od prvního vydání jeho knihy Proměna a pro mě jméno Franz Kafka znamená totéž, co Praha.“
Máte v plánu ztvárnit i jinou českou osobnost?
„Ano. Pokud dostanu nabídku a možnost, vytvořím „České osobnosti“.
Vytvoření portrétu Vám trvalo zhruba hodinu. Je to obvyklý čas pro podobná plátna?
„Moje „action speed painting“ trvá vždy asi kolem 60 minut! Obrazy jiné tvorby ne, ty trvají déle.“
Portréty nejsou vždy úplné. Proč část obličeje chybí? Co touto kompozicí chcete sdělit?
„Jde o hru obrazu, jak poznat z částí, kdo to je. Je to takový můj znak.“
Jakou myšlenku nese portrét krále Filipa VI.?
„Nové Španělsko.“
Která část vaší tvorby má erotický náboj, jejž můžeme zaznamenat na vernisáži v hotelu Le Palais?
„Ryze eroticky náboj má Black Serie. Inspirací je moje múza.“
Do jakých míst se ideálně hodí obrazy, které kreslíte?
„Kamkoliv.“
Stalo se, že si někdo pořídil Váš obraz na nějaké neobvyklé místo?
„Ano, do kuchyně.“
Vaše výstava potrvá do 24. června. Zastihnou Vás její návštěvníci v některých dnech osobně?
„Ne, po dobu konání výstavy už bohužel v hotelu nebudu. 24. června odvezu obrazy, které se neprodaly, do mého ateliéru v Berlíně. Žiji v Berlíně s mou česko-dánskou manželkou Žofií Angelic a v červnu budeme společně cestovat po Španělsku a Itálii.“
Zeptali jsme se…..
Pablo Rupérez Pascualena, kulturní rada
Proč jste vybrali právě dílo Emilia?
„Je to mladý malíř, to je pro nás zajímavé, nikdy nebyl v Praze. Kontaktoval nás, že by mohl tady zorganizovat svou vernisáž. Ale hlavní důvod byl, že je opravdu talentovaný a moc dobrý. Viděli jsme jeho díla a toužili jsme je zde vystavit.
A proč Virginie Delgado?
„Ve Španělsku je módní tzv. „action painting“, to je spojení tanečnice flamenca, kyaristy a malíře, který je inspirován tancem a hudbou. Srší z toho energie, divák vidí, jak malíř pracuje, jsou to krásné okamžiky. Viděl jsem toto spojení ve Španělsku několikrát. Zprostředkovali jsme tento nevšední zážitek také českým divákům. Emilio je také inspirován tanečnicí a hudbou.“
Zeptali jsme se…..
Vlastimil Harapes
Jaký vztah máte ke Španělsku a k flamencu?
„Jednoznačně kladný… Mám ty nejkrásnější vzpomínky na Španělsko. Tančil jsem v Barceloně a večer jsem chodil i do různých nočních podniků, kde bylo k vidění autentické flamenco, ne takové to scénické, které známe z divadel. Bylo to krásné. Zažil jsem běžné lidi, i starších ročníků, kteří si rádi zatančili. Bylo to velmi půvabné. Tak, jako si v Čechách lidé zatančí polku, ve Španělsku si se stejným zájmem a také nábojem zatančí flamenco.“
Jeden komentář u “Emilio Fornieles v Praze”